uydu frekans haber
 
HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 Mardin Son Kurtuluş Gününü Kutladı

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
KULLANICI İSMİ
Editör
Editör

12
avatar
34

PROFİL BİLGİLERİ
Takim : Gs
Nerden : Adiyaman
Meslek : yazar
Mesaj sayisi : 497
Rep puani : 1488
Rep gücü : 3
Join date : 2010-08-20
Age : 38

İLETİŞİM
View user profile http://frekans.forumotion.com

PostSubject: Mardin Son Kurtuluş Gününü Kutladı 21/11/2010, 22:54

**
Mardin'de 92 yıldan beri kutlanan kurtuluş günü son kez çeşitli etkinliklerle kutlandı. Mardin Artuklu Üniversitesi tarih bölümü akademisyenlerinin yaptığı araştırmalar sonucunda Mardin'in düşman işgaline uğramadığı için, belediye meclisi tarafından kurtuluş günü kutlanmasına da gerek olmadığı kararı alınmıştı. Bundan sonra her yıl 21 Kasım'da kurtuluş günü yerine 'onur günü' kutlanacak.
Tören, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başladı, daha sonra Hükümet Konağı önündeki alanda devam etti.
Törene, Vali Vekili Şenol Koca, Belediye Başkan Vekili Behzat Demirkol, 70. Piyade Tugay Komutanı Vekili Kurmay Albay Mehmet Akgül, Emniyet Müdür Vekili Yakup Polat, Milli Eğitim Müdür Vekili Turan ile çok sayıda davetli katıldı. Törende Vali, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkan vekilleri halkın ve katılanların bayramlarını kutladı.
Günün anlam ve önemi hakkında bir konuşma yapan Belediye Başkan Vekili Behzat Demirkol Mardinlilerin kıvrak zekâsıyla kentlerini düşmanların eline teslim etmediklerini ifade ederek, Mardin'in yıllardan beri kutlanan kurtuluş günü yerine artık onur günü kutlamanın da sevinci içerisinde olduklarını söyledi. Demirkol, Mardin'in kurtuluş günü olarak kutlanan 21 Kasım gününün geçmişten bugüne hangi sıkıntılarla gelindiğinin hatırlandığı bir gün olduğuna dikkat çekerek, "Aziz milletimizin kurtuluş mücadelesinin altında özgürlüğe olan inancımızı bir kez daha anımsatan bir gündür. Mardin Artuklu Üniversitesi, Atatürk ilkeleri ve tarih okutmanlarının belediye meclis üyelerine yönelik yaptıkları sunumda Mardin'in Mondros Mütarekesi'nin ardından doğrudan işgale uğramadığını belirtmişlerdir. Doğrudan işgale uğramamıştı, ancak Urfa, Antep ve Maraş gibi komşu vilayetlerde meydana gelen olaylara karşı Mardin halkı gerekli tepkiyi ortaya koymaktan da çekinmediler. Ayrıca İngilizlerin başını çektiği bölgede ayrılıkçı hareket başlatma düşüncesine de alet olmadılar. Mardinliler bu zor günlerde ülkenin birlik ve bütünlüğüne sahip çıkarak yurtta sulh cihanda sulh ilkesine sadık kalmışlardır." dedi.
Yapılan araştırmalarda tarihi kentin, Milli Mücadele döneminde Mardin'in İngilizler ve Fransızlar tarafından işgal teşebbüsüne uğradığını, ancak Mardinlilerin ateş açılmasına fırsat vermediğini ve çeşitli tedbirler aldığını hatırlatan Demirkol, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Bu vasiyet bizzat Mardin halkı tarafından ihdas edilmiş ve düşmanlar burada silah istimaline cesaret gösterememişlerdir. Bu bilgiler doğrultusunda her yıl 21 Kasım Mardin'in kurtuluşu olarak kutlanan özel günün aslında onur günü olduğunu görmekteyiz. Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından Mardin Belediye Meclis üyelerine yönelik yapılan sunumdan sonra ve mili mücadele döneminde Mardin isimli tezde de belirtildiği üzere Mardin'in herhangi bir düşman işgali ile karşı karşıya kalmadığı ve dolayısıyla kurtarılamadığından dolayı Mardin'in kurtuluşu olarak kutlanmakta olan 21 Kasım günü, 21 Kasım Mardin'in onur günü olarak kutlanmasına belediye meclis üyelerince oy birliğiyle karar verildi. Ancak resmi ve kanuni prosedürler bugüne kadar tamamlanamadığından son olarak 21 Kasım 2010 bugünü de Mardin'in Kurtuluş günü olarak kutlamaktayız. Mardin Milli Mücadele Günlerinde üzerine düşen görevi yapmış ve gösterdiği kahramanlıkla tarihsel kıymetini bir kat daha artırmıştır."
Tören daha sonra öğrencilerin günün anlam ve önemini belirten yazı ve şiirlerin okunması ile devam etti. Törende ayrıca dört ayrı okulun sergilediği halk Oyunları gösterisi ise herkesin takdirini topladı. Törende ayrıca 21 Kasım Kurtuluş Günü anısına organize edilen bin 500 ve 3 bin metre atletizm yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildikten sonra Belediye Başkanı vekili Demirkol, Vali Vekili Koca ve Tugay Komutan Vekili Akgül, valilik makamında son kez tebrikleri kabul etti. Belediye yetkilileri ayrıca önceki yıllarda düzenlenen kurtuluş resepsiyonun ise bu yıl düzenlenmeyeceğini bildirdi. (Cihan Haber Ajansı

haberler.com
**
 

Mardin Son Kurtuluş Gününü Kutladı

View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Serbest paylasim :: Haberler-