uydu frekans haber
 
HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 Paranoyaklara başucu kitabı

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
KULLANICI İSMİ
Editör
Editör

12
avatar
34

PROFİL BİLGİLERİ
Takim : Gs
Nerden : Adiyaman
Meslek : yazar
Mesaj sayisi : 497
Rep puani : 1488
Rep gücü : 3
Join date : 2010-08-20
Age : 38

İLETİŞİM
View user profile http://frekans.forumotion.com

PostSubject: Paranoyaklara başucu kitabı 21/11/2010, 04:32

**
HT CUMARTESİ / ELİF KEY
ekey@htgazete.com.tr

Günlük sohbetlerinizde, sizin veya arkadaşlarınızın üyesi olduğunuz sosyal medya sitelerinde insanların yazdıkları arasında dolaşırken bir anlığına minik bir gözlem yapsanıza; bakalım kaç kere "Belki de ben paranoyağım" cümlesini duyacak ya da okuyacaksınız? Belki de ben paranoyağım ki bu cümleyi çok duyuyormuşum gibi geliyor bana. Ama yazar Dennis DiClaudio, bizi bütün kaygı ve arızalarımızla yüzleştirecek 'Paranoyak-Ruh Sağlığından Şüphe Duyanların El Kitabı'nı tüm paranoyakların, hatta "Paranoyak olmayacağım" paranoyasındakilerin dahi hizmetine sunuyor.
Kitap, dokuz bölümden oluşuyor: Kaygı, kişilik, uyku, cinsel bozukluklar... Paranoyak kitabı, en yersiz obsesyonlardan en imansız psikozlara kadar nedenleri ve tedavi önerileriyle, birbirinden tuhaf 45 ruhsal bozukluğu tanıtıyor. DiCladuio’nun son derece esprili bir dille yazdığı, Avi Pardo’nun da dilimize gayet sempatik çevirdiği kitap zaman zaman insanı "Ulan bende var mı acaba bu" sorusuyla baş başa bırakıyor. Kimse bizi takip etmiyorsa, buyrun beraber bakalım...
SENİN HASTALIĞIN NE?
Mesela siz de zihin yorgunluğundan şikâyetçi misiniz? Herhangi bir şeye odaklanmak neredeyse olanaksız mı? Zihniniz tükendi mi? Bu sorulara koca harflerle "Evet" cevabını veriyorsanız sendromunuzla tanışın: "Serebropati". Tedavinin en basit yolu, muhtemelen, kendinizi içinde bulunduğunuz stresli ortamdan hemen uzaklaştırmak!
Başka bir sendroma geçelim; diyelim ki siz zamanınızın büyük kısmını sevdiğiniz insanlar için kaygılanarak geçiriyorsunuz. Hatta ailenizin, arkadaşlarınızın tüm yükünü üstüne alan eşşek sizsiniz ve "Kimseye yetişemiyorum Tanrım" diyerek kendinizi yerden yere çalıyorsunuz. Demek ki aşırı sorumluluk, hatta obsesif kompulsif bozukluktan mustaripsiniz. Sizin durumunuza 'hiperskrupulosite' deniyor. Geçmiş olsun, tedaviniz neredeyse imkânsız!
SESE VE SAÇA DİKKAT EDİN
Kendinizi huzursuz, dünyadan kopuk hissediyorsanız; 'depersonalizasyon bozukluğu' yaşayanların dünyasına hoşgeldiniz! Sizin tedaviniz kolay. Dünyadaki nüfusun dörtte üçü bu sendromu yaşıyor, o yüzden yalnız değilsiniz. Hatta "John Malkovich Olmak filmi bu sendromun beyazperdeye yansıtılmış tek ve en başarılı örneği" diye, hastalığın yanına bir de film tavsiyesi var kitapta.
Bir başka sendrom ise neredeyse çoğumuzun başına gelen bir şey: Sokakta birine rastlarsınız, o sizi tanır, fakat siz onun kim olduğunu bilmezsiniz ve adıyla hitap etmek yerine "N’aber" demekle yetinirsiniz... Sizin sendromun adı 'prozopagnoni.' Hekimler bunun neden meydana geldiğini tam olarak bilmiyor, bu sendromu yaşamamak için insanların seslerine ve saçlarına çok dikkat etmenizi öneriyor. Bense hem bu kitabı, hem okuduklarımızı unutacak olduğumuzu bilerek hepimize hafıza hapı öneriyorum.
FOBİLERDEN FOBİ BEĞEN
Ablutofobi: Yıkanma korkusu
Eufobi: İyi haber alma korkusu
Ortofobi: Bina korkusu
Metrofobi: Şiir korkusu
Uranofobi: Cennet korkusu
Peladofobi: Kel insan korkusu
Hobofobi: Dilenci korkusu
Fobofobi: Fobi korkusu
Singenesofobi: Akraba korkusu
MANİLERDEN MANİ SEÇ
Evlilik teklifi yapma saplantısı mı?
Glazomani: Liste yapma saplantısı
Gamomani: Evlilik teklifi yapma saplantısı
Klazomani: Dayanılmaz bağırma isteği saplantısı
Koprolalomani: Küfür saplantısı
Politikomani: Siyaset saplantısı
Triskaidekamani: 13 sayısı saplantısı
Pseudomani: Akıldışı yalanlar söyleme saplantısı
Netomani: İnternet bağımlılığı
Poriomani: Amaçsızca dolaşma arzusu
Turkomani: Türk olan her şeye karşı duyulan saplantı

haberturk.com
**
 

Paranoyaklara başucu kitabı

View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Serbest paylasim :: Haberler-