uydu frekans haber
 
HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 5 bin yıl öncesi görüntülendi!

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
KULLANICI İSMİ
Editör
Editör

12
avatar
34

PROFİL BİLGİLERİ
Takim : Gs
Nerden : Adiyaman
Meslek : yazar
Mesaj sayisi : 497
Rep puani : 1488
Rep gücü : 3
Join date : 2010-08-20
Age : 38

İLETİŞİM
View user profile http://frekans.forumotion.com

PostSubject: 5 bin yıl öncesi görüntülendi! 9/10/2010, 05:15

**
Özner BERBER/ İSTANBUL (AHT)

Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Antalya kıyılarında insanların inemeyeceği derinliklere gönderilen sualtı robotu, yaz boyunca önemli bilgilere ulaştı.
Doğu Akdeniz Üniversite Sualtı Görüntüleme ve Araştırma Merkezi tarafından yürütülen çalışmalarda kullanılan sualtı robotunun ulaştığı enkazlar arasında, Roma ve Bizans döneminden kalma amphora yüklü 4 batık gemi, kiremit yüklü 2 batık, tabak yüklü 2 batık yer aldı. Türkiye'de ilk kez kullanılan sualtı robotu ayrıca bronz çağı ve öncesinden kalma 7 tane daha çapaya ulaştı.

Sualtı arkeologlarının araştırma yapabileceği derinliklerin çok altında pek çok gemi batığı ve arkeolojik eser olduğunu düşünen bilim insanları, bir deniz robotu kullanarak önemli bulgulara ulaştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle harekete geçen sualtı arkeologları Antalya Müzesi uzmanları denetiminde yaz boyu Antalya'nın derin sularında çalışmalar yaptı. Güney Antalya Turizmi Geliştirme ve Altyapı Birliği (GATAB) çalışmalar için bir sualtı robotu kiralayarak sualtı arkeologlarının kullanımına sundu. 1985'te Titanik'i bulan sualtı robotunun benzeri olan robot, 120 metre derinliğe inerek , .tekne üzerindeki bilim insanlarına görüntü ulaştırdı. Görüntüleri inceleyen arkeologlar, daha sonra tarihi eserlere inerek araştırmalarını sürdürdü.

Sualtı arkeologu Hakan Öniz, çalışmalar sırasında ilkel taş çapalar elde ettiklerine dikkat çekerek, "Ayrıca, Bronz çağı (M.Ö.3000- 1200) taş çapaları da bu doğal limanların en az 5 bin yıldır yoğun olarak kullanıldığını gösteriyor. Bu tespitler sonucu tarihteki ilk denizcilerin Antalya ? Kemer kıyılarında kürek çektiği ve sonrasında yelken açtıkları kanıtlandı. Ayrıca 2 bin yıl önce kullanılan bir taş ağırlık çeşitli amaçlarla dalgıçlık yapıldığını da gösteriyor." dedi.

haberturk

GALERi
**
 

5 bin yıl öncesi görüntülendi!

View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Serbest paylasim :: Haberler-