uydu frekans haber
 
HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 TÜRKSAT-1C Uzay Çöplüğüne Gönderildi

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
KULLANICI İSMİ
Yönetici
Yönetici

12
uyduhaber
34

PROFİL BİLGİLERİ
Mesaj sayisi : 373
Rep puani : 1102
Rep gücü : 6
Join date : 2010-08-14
Age : 31

İLETİŞİM
View user profile http://frekans.forumotion.com

TÜRKSAT-1C Uzay Çöplüğüne Gönderildi  Vide
PostSubject: TÜRKSAT-1C Uzay Çöplüğüne Gönderildi TÜRKSAT-1C Uzay Çöplüğüne Gönderildi  Empty24/9/2010, 05:04

**
Türksat A.Ş. Genel Müdürü Dr. Özkan Dalbay, TÜRKSAT-1C haberleşme uydusunun salınımlı yörüngeye gönderildiğini ve hizmet süresinin tamamlandığını bildirdi.TÜRKSAT-1C Uzay Çöplüğüne Gönderildi  1c

23 Eylül 2010 Perşembe günü Türksat A.Ş. Gölbaşı Yerleşkesi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Genel Müdür Dr. Dalbay, “1996 yılında uzaya fırlatılan TÜRKSAT-1C haberleşme uydusunun ekonomik ömrü tamamlandı. Uydu, 23 Eylül 2010 tarihi itibariyle uzay çöplüğünde hak ettiği yere gönderildi. Bir başka ifadeyle uydu filler mezarlığındaki yerini aldı” dedi.

TÜRKSAT-1C Uzay Çöplüğüne Gönderildi  BASIN-003 Dr. Dalbay söz konusu toplantıda, Türkiye’nin 2019 yılına kadar izleyeceği uydu politikası hakkında da bilgi verdi. TÜRKSAT-1C’nin, Fransız Aerospatiale firması tarafından 10 yıl görev yapacak şekilde üretildiğini belirten Dr. Dalbay, 10 Temmuz 1996 tarihinde uzaya fırlatıldığını hatırlattı.

TÜRKSAT-1C uydusunun, 22 Temmuz 1996 tarihinde ticari faaliyetlerine başladığını kaydeden Genel Müdür Dr. Dalbay, uyduların işletme ömrünün yakıt miktarıyla doğru orantılı olduğunu vurguladı. Uyduların sürekli olarak yapılan manevralar nedeniyle yakıt harcadığına dikkat çeken Dr. Dalbay ayrıca şunları söyledi:

“Normal operasyonel penceresinde tutulduğunda, 2008 yılında ömrü dolacağı tahmin edilen TÜRKSAT-1C uydusunun yerine 13 Haziran 2008 tarihinde TÜRKSAT-3A uydusu fırlatılmıştır. TÜRKSAT-1C üzerindeki yayınlar bu uyduya aktarılmıştır. Uydunun kalan yakıtıyla en uzun süre yörüngede kalabilmesi amacı ile diğer uydu operatörlerinin de benimsediği bir strateji uygulanarak, uydu salınımlı yörüngede çalıştırılmıştır.”

400 Milyon Dolar Kazandırdı
TÜRKSAT-1C Uzay Çöplüğüne Gönderildi  BASIN-006

Türksat-1C uydusunun, 200 milyon dolara mal olduğunu belirten Dr. Dalbay, uydunun işletme süresince doğrudan getirisinin 400 milyon doları aştığını kaydetti. Ayrıca, söz konusu uydunun dolaylı katkısının daha çok olduğuna dikkat çekti.

Yeni Uydular İçin Geri Sayım Başladı

TÜRKSAT-1C Uzay Çöplüğüne Gönderildi  BASIN-004

Dr. Dalbay, Türkiye’nin 2009-2019 yılları arasında izleyeceği uydu stratejisi hakkında da bilgi verirken, Türksat’ın 2019 yılına kadar 7 uyduyu işletmeye alacağını ifade etti. Dr. Dalbay, bu strateji kapsamında TÜRKSAT-4A ve TÜRKSAT-4B uydularının ihale sürecinin yakın bir zamanda tamamlanacağını belirtti.

Ayrıca, Türkiye’de yapılacak haberleşme uydusu TÜRKSAT-5A’nın 2015 yılında uzaya gönderileceği müjdesini de verdi.

CeBIT 2010’a Davet


TÜRKSAT-1C Uzay Çöplüğüne Gönderildi  BASIN-002

Türksat A.Ş. Genel Müdürü Dr. Dalbay, medya mensuplarını 06-10 Ekim 2010 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek olan CeBIT Bilişim 2010 fuarına davet etti. Dr. Dalbay, Türksat’ın CeBIT Bilişim’de “TürksatGlobe” markası ile sunulan coğrafi bilgi sistemleri kapsamında “TürksatMaps” adlı yeni bir hizmet başlatacaklarını da sözlerine ekledi.

TÜRKSAT-1C Emeklilik Plaketi Çakıldı

Dr. Dalbay, basın toplantısının ardından, Eurasiasat binasının girişine TÜRKSAT-1C’nin künye bilgilerinin yer aldığı emeklilik plaketini çaktı. Aynı salonda verilen kokteylde medya mensuplarının Türksat’ın uydu hizmetlerine ilişkin sorularını cevaplandırdı. Basın toplantısına Türksat A.Ş. Genel Müdür Yardımcıları Dr. İbrahim Öz ve Ali Ok da katıldı.

turksat.com.tr
**
 

TÜRKSAT-1C Uzay Çöplüğüne Gönderildi

View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Frekanslar :: Uydular İle İlgili Haber Ve Bilgiler-