uydu frekans haber
 
HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 Testinizde besin intoleransınız kadar hassas mı?

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
KULLANICI İSMİ
Editör
Editör

12
avatar
34

PROFİL BİLGİLERİ
Takim : Gs
Nerden : Adiyaman
Meslek : yazar
Mesaj sayisi : 497
Rep puani : 1488
Rep gücü : 3
Join date : 2010-08-20
Age : 38

İLETİŞİM
View user profile http://frekans.forumotion.com

PostSubject: Testinizde besin intoleransınız kadar hassas mı? 23/8/2010, 16:15

**
Tükettiğimiz gıdaların tehdidi altındayız… Peki ya Türkiye’dekilerin? Cambridge Test; balık türlerini bile hamsi, çinakop, istavrite kadar ayırıyor. Hepsinin intoleransına tek tek bakıyor…
Son zamanlarda, masum ve yararlı olarak bildiğimiz bazı gıdaların vücudumuza zarar vereceğinden söz ediyoruz. Bu gıdaların tespiti konusunda ise Besin İntoleransı Testleri’nden yardım alıyoruz. Peki test edilen gıdaları ne derece tüketiyoruz? İşte bu nedenle, merkezi İngiltere’de bulunan ve Ağustos ayından itibaren yaptığı testleri İstanbul’da kurduğu laboratuvarında analiz edecek Cambridge Nutritional Sciences, Besin Intoleransı Testi’nin Türk beslenme alışkanlıklarına uygun olmasına özen gösteriyor.
Parmaktan alınan iki damla kan ile 221 farklı besinin intoleransına bakan Cambridge Test, örneğin, süt ürünlerini bir bütün olarak değil; keçi, inek, manda ve koyun sütü olarak ayırıyor. Böylece test edilen sütlerden birine karşı intoleransı çıkan bir kişi, sütün besin değerinden tamamen uzaklaştırılmamış oluyor. Türk yeme alışkanlıklarına göre seçilen bir diğer besinse makarna… Makarnanın içerisindeki durum buğdayı da, testin içerisindeki gıdalar arasında. Öte yandan, Cambridge Test’te balıklara karşı intolerans da bütünüyle Türk yeme alışkanlıklarına göre düzenlenmiş durumda. Örneğin balık çeşitleri; hamsi, çinakop, çipura, vs… gibi gruplara ayrılıyor.
İki Farklı Test Seçeneği
Bu yolda, iki farklı Besin İntoleransı Testi ile seçme şansı da sunan Cambridge Test, Food Detective adını verdikleri 59 besine karşı besin hassasiyetini ölçerken, pratik uygulaması ile sadece birkaç dakika içerisinde kesin sonuç veriyor. Ayrıca dünyanın ilk ve tek kişiye özel tek kullanımlık testi olması ile de farkını ortaya koyuyor.
Bir diğer Cambrige testi Food Print ise, 220 besine karşı gıda hassasiyetini, mikroçip teknolojisi kullanarak reaksiyon şiddetleriyle birlikte gösteriyor. Daha önce İngiltere merkezde analiz edilen testler, artık İstanbul’da kurulan son teknolojiye sahip laboratuvarda analiz ediliyor ve 3 gün içerisinde sonuçlar rapor haline getiriliyor.
Rapor sonuçları tamamıyla sayısal verilere göre hazırlandığı için, intoleranslı besin şiddetleri ölçülebiliyor. Bu nedenle de intoleransın zaman içerisinde takibi yapılabiliyor. Testte çıkan intoleranslı gıdalardan uzak durmaya başladıktan tam 2 hafta sonra şikayetçi olunan rahatsızlıkların etkilerinin azaldığı ve 6 hafta içerisinde de sonucun etkisini tamamen göstermiş olduğu 5000 gıda intoleransı testi yaptıran kişiye yapılan test sonuçlarında kanıtlanmıştır.

haber7.com
**
 

Testinizde besin intoleransınız kadar hassas mı?

View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Serbest paylasim :: Sağlık,güzellik,cilt vs-