uydu frekans haber
 
HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 
 

 UBAK-ÇSGB Arasında Sayısallaştırma İşbirliği Protokolü İmzalandı

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
KULLANICI İSMİ
Editör
Editör

12
merakliyiz
34

PROFİL BİLGİLERİ
Takim : Gs
Nerden : Adiyaman
Meslek : yazar
Mesaj sayisi : 497
Rep puani : 1488
Rep gücü : 3
Join date : 2010-08-20
Age : 39

İLETİŞİM
View user profile http://frekans.forumotion.com

UBAK-ÇSGB Arasında Sayısallaştırma İşbirliği Protokolü İmzalandı  Vide
PostSubject: UBAK-ÇSGB Arasında Sayısallaştırma İşbirliği Protokolü İmzalandı UBAK-ÇSGB Arasında Sayısallaştırma İşbirliği Protokolü İmzalandı  Empty21/8/2010, 03:39

**
Ulaştırma Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında kayıtlı bilgilerin elektronik ortama aktarılmasını içeren işbirliği anlaşması, 21 Temmuz 2010 Çarşamba günü Ankara’da imzalandı.

Ulaştırma Bakanlığı’ndaki imza törenine Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Türksat A.Ş. Genel Müdürü Dr. Özkan Dalbay ve bakanlıkların üst düzey yöneticileri katıldı.
UBAK-ÇSGB Arasında Sayısallaştırma İşbirliği

Ulaştırma Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında kayıtlı bilgilerin elektronik ortama aktarılmasını içeren işbirliği protokolü, 21 Temmuz 2010 Çarşamba günü Ulaştırma Bakanlığı’nda Bakan Binali Yıldırım ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer tarafından imzalandı.

Proje, Türkiye’deki sosyal güvenlik kurumlarına bağlı vatandaşlarımızın kayıtlı bilgilerinin elektronik ortama aktarılması ve işlemlerin elektronik ortamdan yürütülmesini sağlamak amacıyla, Türksat A.Ş. tarafından yürütülecek. Proje kapsamında, vatandaşların sosyal güvenlik verileri sayısallaştırılarak, hızlı ve doğru etkin kullanılarak, emeklilik işlemleri dâhil olmak üzere, her türlü sağlık ve özlük işlemlerinin hızlandırılması amaçlanıyor.

Yıldırım: “Elektronik Kurumsal Hafıza Oluşturuyoruz”

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım işbirliği imza töreninde yaptığı konuşmada, 2008 yılında başlatılan e-Devlet Kapısı üzerinden hizmet alımına yönelik çalışmalarla, bürokrasinin azaltılması ve kurumlara gitmeksizin hizmet alabilmenin yolunu açmayı hedeflediklerini ifade etti.

e-Devlet Kapısı’nda 1,5 yılda 200’e yakın kurum ve kuruluşun işleminin, 200 binden çok vatandaş tarafından yapıldığını bildiren Yıldırım, hizmetlerin sunulabilmesi için kamu kurum ve kuruluşlarının altyapılarının uygun hâle getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Kurumsal hafıza olarak da nitelendirilen arşivlerin, sayısal ortama taşınamamasının pek çok olumsuz sonuç doğurduğunu dile getiren Bakan Yıldırım, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Artık akıllı arşiv kentleri oluşturuyoruz. Bundan sonra bütün kurumlar, bütün firmalar, akıllı arşiv kentleri oluşturacak. Ellerindeki bütün kâğıt ve yazılı dokümanları elektronik ortama aktaracaklar ve bunları çok uzun süre saklayabilecekleri gibi istedikleri gibi çıktı elde edebilecekler. Artık ‘kayboldu’, ‘aradık bulamadık’, ‘miadı doldu’ gibi mazeretlere sığınmak mümkün olmayacak.”


Dinçer: “Emeklilik İşlemlerini 3 Günde Yapabileceğiz”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Türksat A.Ş. işbirliğinde Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) bilgi ve belgelerinin sayısallaştırılmasına yönelik projeyle bütün işlemleri birkaç saniyede görebileceklerini, kişiye ait hizmet dökümlerini çıkarabileceklerini ve çok kısa zamanda emeklilik işlemlerini tamamlayabileceklerini belirtti.

Dinçer, projenin, bir değişim ve dönüşüm projesinin ilk adımı olacağını ifade ederek, 81 ilde basılı bilgi ve belgelerin elektronik ortama aktarılacağını ve bilişim ortamında altyapısını tamamlamış bir örgüte dönüşeceklerini söyledi.

Bakanlığına bağlı kurumlarda emeklilere yönelik hizmetlerde bazı eksiklikler bulunduğunu belirten Dinçer şöyle konuştu:

“Geçtiğimiz yıl bugünlerde emeklilerimize herhangi bir emeklilik için müracaat ettiklerinde emeklilik işlemlerinin tamamlanabilmesi için 50 güne bir yakın sürede cevap verebiliyorduk. İç düzenlemeler ve operasyonlarla bu süreyi bugüne kadar aşağı yukarı 31 güne indirecek kadar kısaltmayı başardık, ama daha hızlı hizmet vermek istiyoruz. Biz herhangi bir emeklimiz bize müracaat ettiğinde bunu 3 gün içerisinde tamamlayabileceğimiz bir noktaya kadar çekmek istiyoruz.”

“Türksat A.Ş. Konya’da Yedeklik Merkezi Kuracak”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Türksat A.Ş’nin, Felaket Kurtarma Merkezi’ni Konya’da oluşturacağını bildiren Bakan Dinçer, bütün bilgi ve belgelerin yedeklemesinin burada yapılacağını anlattı. Dinçer, kuruma ait bilgi işlem merkezi sayısının ikiden bire indirilmesi ve e-Devlet uygulamalarıyla bütünlük sağlayacak şekilde portal altyapısına yönelik çalışmalar yürüttüklerini, bakanlığına bağlı kurumların yazışma ve dokümantasyonuyla ilgili bir projenin de tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

Bakanlık olarak bir yıldır sürdürdükleri çalışmadan sonra e-örgüt olma çabasında olduklarını dile getiren Dinçer, bu hedef doğrultusunda 30’a yakın proje yürüttüklerini söyledi.

“Biz yaptığı işi gören, öğrenen, sorunlarını çözme refleksine sahip ve dış dünyada da değişen şartlara kendini uyarlayabilen bir örgüt olma çabası içerisindeyiz” diyen Dinçer, vatandaşın memnun olacağı hizmetleri üreten vatandaş odaklı bir yönetime sahip olmaları için bilişim projelerinin önemli bir kısmını bu yıl hizmete sokacaklarını kaydetti.

turksat.com.tr

23 temmuz 2010
**
 

UBAK-ÇSGB Arasında Sayısallaştırma İşbirliği Protokolü İmzalandı

View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Frekanslar :: Uydular İle İlgili Haber Ve Bilgiler-